Sbírka korunkových uzávěrů

     Korunkové uzávěry, zátky, pivní víčka, vršky, či jak se jim ještě říká, jsem začal shromažďovat přibližně v roce 1982, tedy devadesát let po té, co byl korunkový uzávěr patentován. V současné době již má sbírka obsahuje 7218 kusů uzávěrů z 69 zemí světa. Pro představu: Pokud bych je srovnal jeden za druhým, bude délka řetězu více než 210 metrů.  V roce 1998 jsem zahájil evidenci uzávěrů v databázi a od roku 2000 se pokouším o prezentaci na internetu. Zde jsou jednotlivé korunkové uzávěry rozděleny podle zemí původu a výrobců nápojů.

     Pro každého výrobce nápoje lze zobrazit dva různé přehledy, obrazový a detailní. Na detailním přehledu je možné uzávěry setřídit dle popisu, výrobku, období použití nebo dle podobnosti. Na obrazovém přehledu jsou uzávěry seskupeny v pořadí tak, jak byly setříděny na detailním přehledu. Počet uzávěrů v přehledu je možné redukovat pomocí filtrů dle druhu nápoje. Tento filtr je zobrazen automaticky při vstupu na přehled, který obsahuje více než 100 uzávěrů. Poslední navštívený přehled je přístupný přímo z hlavního menu. To může být například užitečné, když opouštíte prezentaci a máte v úmyslu se v budoucnu vrátit a pokračovat v prohlížení.

     Od roku 2010 eviduji ve své databázi české a slovenské uzávěry, které v mé sbírce chybí a o které bych rád svou sbírku rozšířil. Celkem je to 1957 chybějících uzávěrů. Tyto uzávěry je možné zobrazit nastavením příslušného filtru v jednotlivých přehledech, kde jsou odlišeny barevným podkladem.

     Další informace o korunkových uzávěrech je možno vyhledat ve wikipedii, případně v mých statistikách.

     Mým záměrem je poskytování co nejpřesnějších informací o korunkových uzávěrech a proto uvítám jakékoliv informace o kterémkoliv uzávěru a to zejména o přiřazení k výrobci nápoje, určení druhu nápoje a u českých a slovenských uzávěrů dobu kdy se používal či fotografii nového pro mne dosud neznámého uzávěru.

     Děkuji všem, kdo mi pomohli, nebo pomohou sbírku rozšířit, nebo mi poskytli informaci. Zvláště pak chci poděkovat své manželce za její trpělivost s mou sbírkou.

     Prezentaci aktualizuji jedenkrát do měsíce. Naposledy byla aktualizována dne: 23.05.2024

     Tento web používá k personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Pokud s tímto nesouhlasíte opusťte web!

Data ze své sbírky poskytuji projektu:

© 2000-2024